zielona damska torebka

Damska torebka a przede wszystkim proces jej tworzenia to temat dzisiejszego wpisu. W związku z tym postaram się przybliżyć Wam etap po etapie powstawanie jednego z moich projektów. Niewątpliwie to temat godny uwagi. Zapraszam.

Damska torebka – pomysł i projekt

Z pewnością pomysł zawsze rodzi się w głowie i w sposób mniej lub bardziej udany staram się go utrwalić w postaci szkiców oraz notatek. Prawie wszystkie szkice robione na papierze wielokrotnie poprawiam, zmieniam, udoskonalam. Jak to mówią: „Papier przyjmie wszystko” w przeciwieństwie do rzeczywistości. Realnie jest to bardziej skomplikowane. Często w trakcie realizacji trzeba coś zmienić, przeprojektować gdy okazuje się, że pomysł z papieru nie sprawdza się do końca. Prawie zawsze korekty są jednym z etapów powstawania nowych projektów.

Damska torebka – model i dodatki

Obok „skórzanej bryły” niewątpliwie istotne są dodatki, ich kolorystyka, kształ i z pewnością mniej lub bardziej wyszukana forma. Te drobne elementy często decydują o tym czy coś wydaje się nam ładne, czy się nam podoba, wzbudza nasz zachwyt. Dlatego przymierzam, sprawdzam jakie dodatki będą najbardziej właściwe dla mojego projektu. W tym momencie prawie zawsze zapada decyzja o użytych: klamerkach, knopikach, rodzaju zapięcia, kółkach do mocowania uszu, użytych kolorach i grubościach nici, itp. Na tym etapie prawie zawsze przygotowuję model. W przeciwieństwie do gotowego wyrobu powstaje on z kartonu lub z innym tanich materiałów. W tym projekcie użyłem skórzanej dwoiny. Na modelu widać wszystko. W przeciwieństwie do szkiców na modelu widać rzeczywistą wielkość, proporcje, prawidłowość mocowań poszczególnych elementów. Z pewnością tak pracuje mi się najwygodniej.

Damska torebka – wykroje

Gdy jestem pewien wszystkich elementów przechodzę do wykonania wykrojów. Używam najczęściej grubego kartonu. Na pewno jest to tani i szybki sposób. Na karton przenoszę każdy, najdrobniejszy element przyszłej torby. W związku z tym każda część zostaje szczegółowo opisana. W opisie z pewnością nie może zabraknąć informacji o grubości użytych materiałów, sposobu ich obrabiania, po potrzebne narzędzia, grubości nici, farby czy nawet szerokości zastosowanego ściegu. Wydaje się, że pozostaje wybrać odpowiednią skórę i można zaczynać realizację projektu. Damska torebka powoli zacznie nabierać kształtu, cdn.