Menu Zamknij
Zdjęcie: Jacek Popowicz.

Skóry w mojej pracowni

Skóry, których używam w swoich wyrobach są starannie dobranymi skórami naturalnymi. W pracowni wykorzystuję skóry znanych garbarni włoskich czy angielskich a także polskich producentów. Skóry o bardzo różnych właściwościach nadawanych im w procesach garbowania. Chcę by ten wpis stał się rodzajem poradnika-leksykonu. Będzie można tu zajrzeć by poszerzyć swoje wiadomości na temat używanych przeze mnie skór.

Skóry garbowane roślinnie i chromowo – co to jest?

1.1 Garbowanie roślinne

Spośród różnych metod garbowania, garbowanie roślinne jest procesem najbardziej tradycyjnym i niewątpliwie jedynym, który nadaje skórze wyjątkowe cechy. Garbowanie roślinne to proces oparty na wykorzystaniu: naturalnych garbników, nowoczesnych technologi i maszyn w długim okresie czasu. Cały proces garbowania trwa około 30 dni.

W procesie garbowania roślinnego wykorzystuje się garbniki jako substancje czynne odpowiedzialne za przekształcenie skóry zwierząt w zwarty i odporny materiał. Tę naturalną substancję można znaleźć w wielu różnych drzewach i warzywach, w zmiennym stężeniu w zależności od różnych gatunków. Naturalne ekstrakty garbników sprawiają, że skóra garbowana roślinnie jest wyjątkowa i łatwa do odróżnienia. Skóra garbowana roślinnie “żyje” razem z nami, dojrzewa bez niszczenia, zmienia kolor, patynuje. Naturalne starzenie się nie pogarsza jej odporności. Kolory garbników nadają skórze niepowtarzalny, ciepły i lśniący odcień, który staje się intensywniejszy z upływem czasu i codziennym użytkowaniem. Dlatego każda skóra jest wyjątkowa.

Skóra garbowana roślinnie posiada jeszcze jeden wielki atut. Nie zawiera żadnych toksycznych substancji szkodliwych dla człowieka takich jak nikiel czy chrom. Jest wysoce tolerowana przez osoby cierpiące na alergie związane z metalem. Dlatego też jest najczęściej używana w mojej pracowni.(1)

1.2 Garbowanie chromowe

Garbowanie chromowe trwa od kilku do kilkunastu godzin. Współczesne garbarstwo stosuje najczęściej garbowanie kom­binowane. Użyte ekstrakty garbników roślin­nych łączy się z solami chromowymi i rotaninami. Celem tego sposobu garbowania jest wydatne jego skrócenie i otrzy­manie skór o pożądanych właściwościach. Skóry barwi się sto­sując najczęściej barwniki syntetyczne. Następnie skórę suszy się i poprzez natryskiwanie pokrywa od strony lica farbami kryją­cymi. Do pokrywania lica używa się obecnie farb nitrocelulozo­wych, odpornych na działanie wody. Apreturowanie skór to proces ich nasycania żywicami i wo­skami rozpuszczonymi w alkoholu. Ma on za cel do­datkowe uodpornienie skóry na działanie czynników atmosferycznych. Apretura umożliwia  też nadanie skórze połysku w procesie nabłyszczania. 

Każdy rodzaj skóry wyróżnia się charakterystycznym rysun­kiem lica. Inne lico ma Skóra bydlęca, skóra kozia czy świń­ska, to inne lico, inny jego rysunek. Na skórze wytłacza się również rysunek lica przy użyciu odpowiednich maszyn. W ten sposób powstaje np. skóra cielęca imitująca skórę zwierząt egzotycznych takich jak: krokodyl, wąż, słoń itp.(2)

Skóry, które wykorzystuję w swojej pracowni

2.1 Skóra garbowana roślinnie, niebarwiona

Najbardziej popularna ze skór wyprawianych roślinnie. Dostępna w różnych grubościach, z naturalnym kolorem lica. Zaletą tej skóry jest możliwość ręcznego tłoczenia wzorów na niej oraz nadawania jej nowych kształtów. Cały proces przeprowadza się na skórze odpowiednio zwilżonej wodą. Po wyschnięciu „zapamiętuje” ona nadaną jej formę. Jest to właściwość, której nie posiada skóra garbowana chromowo.

Skóry garbowane roślinnie najczęściej ręcznie maluję, uzyskując niepowtarzalne odcienie i wzory. Przekłada się to potem na wyjątkowość każdej powstającej pracy.

2.1 English Bridle leather

English Bridle leather jest skórą bydlęcą, garbowaną roślinnie, wykonaną z najwyższej jakości angielskich zwierząt. Garbowana jest w bębnach w celu uzyskania głębokich, jednolitych kolorów za pomocą wosków i olei. Po zakończeniu procesu garbowania skóra jest sztywna. Przy odpowiedniej pielęgnacji i wystarczająco długim czasie użytkowania staje się miękka i elastyczna oraz niezwykle wytrzymała.

2.2 Buttero

Światowej sławy skóra o nazwie „Buttero” produkowana jest przez garbarnię Walpier z siedzibą w Toskanii we Włoszech. Jest to skóra w 100% garbowana roślinnie oraz barwiona w całej swojej grubości. Posiada gładką, matową powierzchnię. Produkowana jest w szerokiej gamie żywych i tradycyjnych odcieni, które z czasem pięknie patynują. 

         

Polityka prywatności

2.3 Pueblo

Skóra Pueblo produkowana jest przez kolejną włoską garbarnię: Badalassi Carlo. Pueblo łączy w sobie wytrzymałość z elegancją. Jest skórą garbowaną roślinnie oraz barwioną w całej swojej grubości. Charakteryzuje się niepowtarzalnym rustykalnym wyglądem. Z czasem jej  powierzchnia staje się jedwabiście gładka dzięki naturalnej patynie.

Wizytownik z pracowni, brązowa skóra
Żółty wizytownik ze skóry z mojej pracowni.

2.4 Elbamatt Liscio

Elbamatt Liscio to skóra pochodząca ze znanej na całym świecie włoskiej garbarni Tempesti. Podobnie do skór opisanych wyżej jest garbowana roślinnie, barwiona w całej swojej grubości. Dodatkowo jest olejowana i woskowana. Mimo swej grubości wykazuje dużą miękkość. Wraz z upływem czasu skóra nabiera pięknej patyny.

2.5 Crazy Horse

Crazy horse jest skórą bydlęcą z przeszlifowaną warstwą lica, woskowaną i olejowaną. Jej powierzchnia jest matowa.

wizytownik z brązowej skóry

2.6 Skóra cielęca typu floter

Skóra typu floter pochodząca z polskiej garbarni. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych jest skórą wyprawioną chromowo. Miękka, z charakterystyczną groszkowaną fakturą. Doskonała na podręczną torbę.

Źródła:

  1. http://www.pellealvegetale.it/en/vegetable-tanned-leather/
  2. http://eraumts.com.pl/

Powiązane Wpisy