W tym wpisie będę przede wszystkim kontynuował opis procesu tworzenia damskiej torebki. W związku z tym postaram się przybliżyć Wam etap po etapie powstawanie jednego z moich projektów. Niewątpliwie to temat ciekawy i godny uwagi. Zapraszam.

Wybór skóry

Wybór właściwej skóry do danego projektu to prawdopodobnie jedno z trudniejszych zadań przed jakim stajemy. Z pewnością jednym z ważniejszych czynników są fizyczne właściwości danego materiału, tego jak będzie “pracował” w gotowym wyrobie. Doświadczenie niewątpliwie pomaga wykorzystać skóry, które są np trudne w obróbce czy delikatne. W tym projekcie wybór okazał się z pewnością bardzo trafny. Padł na włoską, wyprawianą roślinnie skórę o nazwie Buttero. Pochodzi ona z włoskiej garbarni Walpier w Toskani. W angielskim nazewnictwie ten rodzaj skóry określa się ją jako – full grain. Oznacza to skórę najwyższej jakości, pozbawioną przede wszytskim jakichkolwiek wad lica.

Wykrawanie elementów

Ten etap zaczynam przede wszystkim od rozplanowania elementów wykroju na płacie skóry a następnie przeniesienia kształtów na skórę. Kolejno przechodzimy do wycinania elementów. W tym momencie praca bezsprzecznie wymaga już dużego skupienia. Każdy błąd to z pewnością zniszczony materiał. Ze względu na rodzaj wycinanych elementów używam kilku noży. Pierwszym wycinam pasy nośne, innym wykrawam małe elementy a jeszcze inny służy do długich cięć wykonywanych po owalnych liniach. Prawdopodobnie rzecz najważniejsza na tym etapie! – ostre narzędzia!!!. Przed rozpoczęciem każdego projektu z pewnością poświęcam sporo czasu na naostrzenie potrzebnych noży i innych narzędzi.

Ścienianie krawędzi.

Ze względu na konstrukcję gotowego wyrobu część elementów potrzebuję dodatkowo ścienić. W związku z tym element ścieniam na całej grubości lub tylko wzdłuż krawędzi. Niewątpliwie zależy to od założeń projektu, funkcji jaką element będzie pełnił w gotowym wyrobie, jego narażenia na częste zginanie itp. Używam do tego specjalnego noża, który przeznaczony jest tylko do tej jednej operacji.

Przygotowanie zapięcia

Po wstępnym przygotowaniu wszystkich elementów zaczynam prawie zawsze długi i mozolny etap składania elementów w całość. Przygotowanie jednego elementu to czasami godziny pracy. Na załączonych zdjęciach wykonuję zapięcie z wykorzystaniem magnesu neodymowego. Jeden element mocowany jest w przedniej ścianie torby, drugi pod klapą. Każdy z magnesów oklejany jest skórą a następnie wszywany w ściankę. Element oprócz funkcji zapięcia jest także elementem ozdobnym

Ręczne szycie rymarskie

Dodatkowego szyku bezsprzecznie dodaje kontrastowe szycie w kolorze czerwonym. Wszystkie szycia wykonuję najwyższej jakości lnianymi nićmi przeznaczonymi do szycia ręcznego. TAK! Każdy widoczny tutaj ścieg wykonany jest ręcznie. Jest to rodzaj ręcznego ściegu rymarskiego w literaturze branżowej zwanego dwuigłowym-krzyżakowym. Według materiałów Biblioteki Cyfrowej Politechniki Lubelskiej, cdn.